- L110 Coupling Size
- 19 mm Bore Diameter
- Jaw Coupling Type
- Sintered Iron Material
- 42.67 mm Length Through Bore
description
- This coupling offers standard shaft-to-shaft connection for general industrial-duty applications. Lovejoy has the largest selection of jaw coupling components. Other jaw hub sizes and styles are available online.
features
- Provides standard shaft-to-shaft connection for general industrial-duty applications
includes
- One setscrew
| Rated Power @ 100 rpm | 1.26 hp |
| Outside Dia. | 84.33 mm |
| Depth | 2.56 in |
| Rated HP @ 1,800 rpm | 23 hp |
| Hub Dia. | 3.32 in |
| Approximate Bore | 65.02 mm |
| No. of Jaws | 3 |
| Rated HP @ 1,200 rpm | 15.12 hp |
| Material | Sintered Iron |
| Overall Length | 107.19 mm |
| Bore Dia. [Min] | 16.0000 mm |
| Input Bore Range | 19 mm to 42 mm |
| Coupling Size | L110 |
| RPM [Max] | 5000 rpm |
| Length Through Bore | 42.67 mm |
| Torque | 792 in lb |
| Bore Dia. [Max] | 41.0000 mm |
| Elastomeric Member | SOX (NBR) Rubber |
| Hub Type | 1 |
| Set Screw Size | 3/8-16 |
| Keyway Size | No Keyway |
| Color | Metallic |
| Coupling Type | Jaw |
| Rated HP @ 3,600 rpm | 45.36 hp |
| Weight | 3.03 LB |
| EAN or UPC | 685144414717 |

