- Self-Releasing Style
- SLD 1500 Type
- 45 mm Inside Diameter
- 75 mm Outside Diameter
description
- A Shaft Locking Device is made up of one inner ring and one outer ring, which are held together with socket head cap screws. These rings have an inclined plane built into them. Turning the screws brings the rings together, causing the rings to expand and fill the gap between the shaft and the hub. The pressure exerted by the expanded Shaft Locking Device on the hub I.D. and shaft O.D. creates grip, which allows it to hold the shaft and hub together without the need for a key, spline, or other traditional means of connection. The connection creates a very simple, yet effective, high torque mechanical interference fit that is easy to assemble and disassemble.
features
- Easy mounting and dismounting
- Zero backlash/mechanical interference fit
- Can transmit high torque
- Unaffected by shock loads, vibration, or reversing loads
- No fretting corrosion/no bonding of parts
- Infinite axial and radial adjustability
- Allows for precise positioning to eliminate axial preloading
- Eliminates keyways
caution
- These products are neither tested nor represented as suitable for medical or pharmaceutical uses
| I.D. | 45 mm |
| Type | SLD 1500 |
| Hub Bore Tolerance | -0.0025 in |
| Collar Width | 24 mm |
| O.D. | 75 mm |
| Set Screw Size | M8 |
| Inch/Metric | Metric |
| Material | Silver/Metallic |
| Transmitted Torque (Max) | 1254 lb/ft |
| No. of Screws | 12 |
| Total Width @ Relaxed State | 32 mm |
| Mountable Thickness | 51 mm |
| Screw Style | Socket Head Cap Screw |
| Torque | 28 in lb |
| Shaft Tolerance | -0.0025 in |
| Pressure on the Hub | 20305 psi |
| Thickness | 24 mm |
| Screw Tightening Torque | 28 lb/ft |
| Contact Length | 20 mm |
| Screw Material | Steel |
| Pressure on the Shaft | 32489 psi |
| Transmitted Axial Force | 16986 lb/ft |
| Style | Self-Releasing |
| Locking Type | Internal Locking |
| Weight | 1.323 LB |
| EAN or UPC | 697904980493 |

