- Self-Centering Style
- SLD 1850 Type
- 1 3/4 in Inside Diameter
- 2.953 in Outside Diameter
description
- A Shaft Locking Device is made up of one inner ring and one outer ring, which are held together with socket head cap screws. These rings have an inclined plane built into them. Turning the screws brings the rings together, causing the rings to expand and fill the gap between the shaft and the hub. The pressure exerted by the expanded Shaft Locking Device on the hub I.D. and shaft O.D. creates grip, which allows it to hold the shaft and hub together without the need for a key, spline, or other traditional means of connection. The connection creates a very simple, yet effective, high torque mechanical interference fit that is easy to assemble and disassemble.
features
- Easy mounting and dismounting
- Zero backlash/mechanical interference fit
- Can transmit high torque
- Unaffected by shock loads, vibration, or reversing loads
- No fretting corrosion/no bonding of parts
- Infinite axial and radial adjustability
- Allows for precise positioning to eliminate axial preloading
- Eliminates keyways
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Thickness | 1.299 in |
| Screw Tightening Torque | 26 lb/ft |
| Torque | 26 in lb |
| Locking Type | Internal Locking |
| Inch/Metric | Inch |
| Material | Silver/Metallic |
| Transmitted Axial Force | 23295 lb/ft |
| Mountable Thickness | 0.787 in |
| Type | SLD 1850 |
| Pressure on the Hub | 26832 psi |
| Collar Width | 1.299 in |
| Pressure on the Shaft | 33939 psi |
| Contact Length | 0.787 in |
| Screw Style | Socket Head Cap Screw |
| Style | Self-Centering |
| Transmitted Torque (Max) | 1699 lb/ft |
| O.D. | 2.953 in |
| I.D. | 1 3/4 in |
| Hub Bore Tolerance | 0.0018 in |
| No. of Screws | 8 |
| Set Screw Size | M8 |
| Shaft Tolerance | -0.0016 in |
| Screw Material | Steel |
| Total Width @ Relaxed State | 1.614 in |
| Weight | 1.389 LB |
| EAN or UPC | 697904981728 |

