- Self-Centering Style
- SLD 1850 Type
- 3/4 in Inside Diameter
- 1.85 in Outside Diameter
description
- A Shaft Locking Device is made up of one inner ring and one outer ring, which are held together with socket head cap screws. These rings have an inclined plane built into them. Turning the screws brings the rings together, causing the rings to expand and fill the gap between the shaft and the hub. The pressure exerted by the expanded Shaft Locking Device on the hub I.D. and shaft O.D. creates grip, which allows it to hold the shaft and hub together without the need for a key, spline, or other traditional means of connection. The connection creates a very simple, yet effective, high torque mechanical interference fit that is easy to assemble and disassemble.
features
- Easy mounting and dismounting
- Infinite axial and radial adjustability
- Allows for precise positioning to eliminate axial preloading
- Eliminates keyways
- Zero backlash/mechanical interference fit
- Can transmit high torque
- Unaffected by shock loads, vibration, or reversing loads
- No fretting corrosion/no bonding of parts
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Hub Bore Tolerance | 0.0015 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Transmitted Axial Force | 9181 lb/ft |
| Contact Length | 0.669 in |
| No. of Screws | 6 |
| Style | Self-Centering |
| Pressure on the Hub | 19725 psi |
| Transmitted Torque (Max) | 287 lb/ft |
| Type | SLD 1850 |
| Mountable Thickness | 0.669 in |
| Material | Silver/Metallic |
| Thickness | 1.102 in |
| Torque | 10 in lb |
| Pressure on the Shaft | 36840 psi |
| Screw Material | Steel |
| Shaft Tolerance | -0.0013 in |
| Set Screw Size | M6 |
| Total Width @ Relaxed State | 1.339 in |
| Screw Tightening Torque | 10 lb/ft |
| I.D. | 3/4 in |
| Locking Type | Internal Locking |
| Screw Style | Socket Head Cap Screw |
| Collar Width | 1.102 in |
| O.D. | 1.85 in |
| Weight | 0.551 LB |
| EAN or UPC | 697904981612 |

