- Self-Centering Style
- SLD 1850 Type
- 50 mm Inside Diameter
- 80 mm Outside Diameter
description
- A Shaft Locking Device is made up of one inner ring and one outer ring, which are held together with socket head cap screws. These rings have an inclined plane built into them. Turning the screws brings the rings together, causing the rings to expand and fill the gap between the shaft and the hub. The pressure exerted by the expanded Shaft Locking Device on the hub I.D. and shaft O.D. creates grip, which allows it to hold the shaft and hub together without the need for a key, spline, or other traditional means of connection. The connection creates a very simple, yet effective, high torque mechanical interference fit that is easy to assemble and disassemble.
features
- Allows for precise positioning to eliminate axial preloading
- Zero backlash/mechanical interference fit
- Can transmit high torque
- Unaffected by shock loads, vibration, or reversing loads
- No fretting corrosion/no bonding of parts
- Infinite axial and radial adjustability
- Easy mounting and dismounting
- Eliminates keyways
caution
- Design allows for possible axial shifting of components relative to the shaft, so utilize this device where exact positioning is not critical
| Screw Tightening Torque | 26 lb/ft |
| Torque | 26 in lb |
| Hub Bore Tolerance | 0.0018 in |
| Shaft Tolerance | -0.0015 in |
| Pressure on the Shaft | 29878 psi |
| Thickness | 1.319 in |
| Transmitted Torque (Max) | 1930 lb/ft |
| Screw Material | Steel |
| Set Screw Size | M8 |
| Screw Style | Socket Head Cap Screw |
| Material | Silver/Metallic |
| Collar Width | 33.5 mm |
| Mountable Thickness | 0.787 in |
| No. of Screws | 8 |
| O.D. | 80 mm |
| Transmitted Axial Force | 23533 lb/ft |
| Type | SLD 1850 |
| I.D. | 50 mm |
| Contact Length | 20 mm |
| Style | Self-Centering |
| Inch/Metric | Metric |
| Locking Type | Internal Locking |
| Pressure on the Hub | 25237 psi |
| Total Width @ Relaxed State | 41 mm |
| Weight | 1.499 LB |
| EAN or UPC | 697904981407 |

