- Self-Centering Style
- SLD 1900 Type
- 1 7/8 in Inside Diameter
- 2.441 in Outside Diameter
description
- A Shaft Locking Device is made up of one inner ring and one outer ring, which are held together with socket head cap screws. These rings have an inclined plane built into them. Turning the screws brings the rings together, causing the rings to expand and fill the gap between the shaft and the hub. The pressure exerted by the expanded Shaft Locking Device on the hub I.D. and shaft O.D. creates grip, which allows it to hold the shaft and hub together without the need for a key, spline, or other traditional means of connection. The connection creates a very simple, yet effective, high torque mechanical interference fit that is easy to assemble and disassemble.
features
- Easy mounting and dismounting
- Zero backlash/mechanical interference fit
- Can transmit high torque
- Unaffected by shock loads, vibration, or reversing loads
- No fretting corrosion/no bonding of parts
- Infinite axial and radial adjustability
- Allows for precise positioning to eliminate axial preloading
- Eliminates keyways
caution
- Must be filled to the proper level with the recommended lubricant for your application before operation
| Transmitted Axial Force | 19035 lb/ft |
| Transmitted Torque (Max) | 1388 lb/ft |
| Set Screw Size | M8 |
| Locking Type | Internal Locking |
| Shaft Tolerance | -0.0016 in |
| Screw Material | Steel |
| Total Width @ Relaxed State | 3.071 in |
| Thickness | 2.756 in |
| O.D. | 2.441 in |
| Torque | 30 in lb |
| Mountable Thickness | 1.969 in |
| Hub Bore Tolerance | 0.0018 in |
| I.D. | 1 7/8 in |
| Material | Silver/Metallic |
| Pressure on the Hub | 8176 psi |
| No. of Screws | 8 |
| Type | SLD 1900 |
| Contact Length | 1.772 in |
| Screw Tightening Torque | 30 lb/ft |
| Collar Width | 2.756 in |
| Pressure on the Shaft | 8120 psi |
| Style | Self-Centering |
| Screw Style | Socket Head Cap Screw |
| Inch/Metric | Inch |
| Weight | 3.086 LB |
| EAN or UPC | 697904984873 |

