- Self-Centering Style
- SLD 1900 Type
- 120 mm Inside Diameter
- 155 mm Outside Diameter
description
- A Shaft Locking Device is made up of one inner ring and one outer ring, which are held together with socket head cap screws. These rings have an inclined plane built into them. Turning the screws brings the rings together, causing the rings to expand and fill the gap between the shaft and the hub. The pressure exerted by the expanded Shaft Locking Device on the hub I.D. and shaft O.D. creates grip, which allows it to hold the shaft and hub together without the need for a key, spline, or other traditional means of connection. The connection creates a very simple, yet effective, high torque mechanical interference fit that is easy to assemble and disassemble.
features
- Easy mounting and dismounting
- Zero backlash/mechanical interference fit
- Can transmit high torque
- Unaffected by shock loads, vibration, or reversing loads
- No fretting corrosion/no bonding of parts
- Infinite axial and radial adjustability
- Allows for precise positioning to eliminate axial preloading
- Eliminates keyways
caution
- Design allows for possible axial shifting of components relative to the shaft, so utilize this device where exact positioning is not critical
| Transmitted Torque (Max) | 12889 lb/ft |
| Locking Type | Internal Locking |
| I.D. | 120 mm |
| Type | SLD 1900 |
| Material | Silver/Metallic |
| Total Width @ Relaxed State | 140 mm |
| Mountable Thickness | 3.543 in |
| O.D. | 155 mm |
| Screw Style | Socket Head Cap Screw |
| Screw Material | Steel |
| Set Screw Size | M12 |
| Thickness | 5.039 in |
| Torque | 107 in lb |
| No. of Screws | 12 |
| Shaft Tolerance | -0.0021 in |
| Collar Width | 128 mm |
| Style | Self-Centering |
| Transmitted Axial Force | 71428 lb/ft |
| Contact Length | 90 mm |
| Pressure on the Shaft | 7687 psi |
| Pressure on the Hub | 7977 psi |
| Screw Tightening Torque | 107 lb/ft |
| Inch/Metric | Metric |
| Hub Bore Tolerance | 0.0025 in |
| Weight | 17.637 LB |
| EAN or UPC | 697904984736 |

