- Low Torque Style
- SLD 350 Type
- 95 mm Inside Diameter
- 106 mm Outside Diameter
description
- A Shaft Locking Device is made up of one inner ring and one outer ring, which are held together with socket head cap screws. These rings have an inclined plane built into them. Turning the screws brings the rings together, causing the rings to expand and fill the gap between the shaft and the hub. The pressure exerted by the expanded Shaft Locking Device on the hub I.D. and shaft O.D. creates grip, which allows it to hold the shaft and hub together without the need for a key, spline, or other traditional means of connection. The connection creates a very simple, yet effective, high torque mechanical interference fit that is easy to assemble and disassemble.
features
- Easy mounting and dismounting
- Zero backlash/mechanical interference fit
- Can transmit high torque
- Unaffected by shock loads, vibration, or reversing loads
- No fretting corrosion/no bonding of parts
- Infinite axial and radial adjustability
- Allows for precise positioning to eliminate axial preloading
- Eliminates keyways
caution
- Design allows for possible axial shifting of components relative to the shaft, so utilize this device where exact positioning is not critical
| Total Width @ Relaxed State | 16.99 mm |
| Hub Bore Tolerance | 0.0014 in |
| Material | Silver/Metallic |
| Pressure on the Shaft | 16099 psi |
| Type | SLD 350 |
| I.D. | 95 mm |
| Style | Low Torque |
| Thickness | 0.669 in |
| Torque | 2185 ft lb |
| Transmitted Torque (Max) | 2185 lb/ft |
| Transmitted Axial Force | 14021 lb/ft |
| Pressure on the Hub | 14504 psi |
| O.D. | 106 mm |
| Shaft Tolerance | -0.0021 in |
| Screw Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric |
| Locking Type | Internal Locking |
| Mountable Thickness | 0.669 in |
| Weight | 0.507 LB |
| EAN or UPC | 697904985375 |

