- Self-Centering Style
- SLD 900 Type
- 155 mm Inside Diameter
- 265 mm Outside Diameter
description
- A Shaft Locking Device is made up of one inner ring and one outer ring, which are held together with socket head cap screws. These rings have an inclined plane built into them. Turning the screws brings the rings together, causing the rings to expand and fill the gap between the shaft and the hub. The pressure exerted by the expanded Shaft Locking Device on the hub I.D. and shaft O.D. creates grip, which allows it to hold the shaft and hub together without the need for a key, spline, or other traditional means of connection. The connection creates a very simple, yet effective, high torque mechanical interference fit that is easy to assemble and disassemble.
features
- Easy mounting and dismounting
- Zero backlash/mechanical interference fit
- Can transmit high torque
- Unaffected by shock loads, vibration, or reversing loads
- No fretting corrosion/no bonding of parts
- Infinite axial and radial adjustability
- Allows for precise positioning to eliminate axial preloading
- Eliminates keyways
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Material | Silver/Metallic |
| Mountable Thickness | 51 mm |
| Screw Style | Hex Head Bolt |
| Shaft Tolerance | -0.0025 in |
| Contact Length | 50 mm |
| I.D. | 155 mm |
| Screw Tightening Torque | 74 lb/ft |
| Disc O.D. | 265 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Style | Self-Centering |
| Locking Type | External Locking |
| Thickness | 62 mm |
| O.D. | 265 mm |
| Screw Material | Steel |
| Transmitted Axial Force | 75421 lb/ft |
| Transmitted Torque (Max) | 14751 lb/ft |
| Torque | 74 in lb |
| Collar Width | 62 mm |
| Set Screw Size | M12 |
| Gap Width @ Relaxed State | 0.236 in |
| No. of Screws | 12 |
| Total Width @ Relaxed State | 70 mm |
| Type | SLD 900 |
| Weight | 33.069 LB |
| EAN or UPC | 697904980257 |

