- Self-Centering Style
- SLD 900 Type
- 220 mm Inside Diameter
- 370 mm Outside Diameter
description
- A Shaft Locking Device is made up of one inner ring and one outer ring, which are held together with socket head cap screws. These rings have an inclined plane built into them. Turning the screws brings the rings together, causing the rings to expand and fill the gap between the shaft and the hub. The pressure exerted by the expanded Shaft Locking Device on the hub I.D. and shaft O.D. creates grip, which allows it to hold the shaft and hub together without the need for a key, spline, or other traditional means of connection. The connection creates a very simple, yet effective, high torque mechanical interference fit that is easy to assemble and disassemble.
features
- Easy mounting and dismounting
- Zero backlash/mechanical interference fit
- Can transmit high torque
- Unaffected by shock loads, vibration, or reversing loads
- No fretting corrosion/no bonding of parts
- Infinite axial and radial adjustability
- Allows for precise positioning to eliminate axial preloading
- Eliminates keyways
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Contact Length | 88 mm |
| Gap Width @ Relaxed State | 0.315 in |
| Thickness | 104 mm |
| Transmitted Axial Force | 224809 lb/ft |
| Torque | 184 in lb |
| No. of Screws | 15 |
| Screw Tightening Torque | 184 lb/ft |
| Screw Style | Hex Head Bolt |
| I.D. | 220 mm |
| Material | Silver/Metallic |
| Type | SLD 900 |
| Screw Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric |
| Shaft Tolerance | -0.0028 in |
| Collar Width | 104 mm |
| O.D. | 370 mm |
| Locking Type | External Locking |
| Style | Self-Centering |
| Transmitted Torque (Max) | 70068 lb/ft |
| Set Screw Size | M16 |
| Mountable Thickness | 51 mm |
| Total Width @ Relaxed State | 114 mm |
| Disc O.D. | 370 mm |
| Weight | 108.025 LB |
| EAN or UPC | 697904980318 |

