- Series 02400 Single Cup
- 2.637" OD x 0.6299" Wide
- 0.060" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| O.D. Type | Straight |
| Series | 02400 |
| K Factor | 1.404131 |
| I.D. | N/A |
| Tolerance | Standard |
| Bearing Type | Single Cup |
| Cup Width | 0.6299 in |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.06 in |
| Enclosure | N/A |
| Material | Steel |
| Origin | Cups |
| O.D. | 2.637 in |
| Cone Width | N/A |
| Radial Rating | 3443.2 lbf |
| Cup Type | Single Cup |
| Weight | 0.284 LB |
| EAN or UPC | 53893159577 |

