- 02400 Series Single Cone
- 1.1019" Straight Bore
- 0.8070" Wide
- 0.030" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Material | Steel |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.030 in |
| Cone Type | Single Cone |
| Enclosure | Open |
| Origin | Cones |
| Series | 02400 |
| Radial Rating | 3443.2 lbf |
| K Factor | 1.404131 |
| Bearing Type | Single Cone |
| O.D. | N/A |
| I.D. | 1.1019 in |
| Cone Width | 0.807 in |
| Cup Width | N/A |
| Tolerance | Standard |
| Bore Type | Round Bore w/ Keyway |
| Weight | 0.549 LB |
| EAN or UPC | 53893159874 |

