- 05000 Series Single Cone
- 3/4" Straight Bore
- 0.5660" Wide
- 0.060" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Bore Type | Round Bore w/ Keyway |
| Cone Width | 0.566 in |
| Series | 05000 |
| Origin | Cones |
| Radial Rating | 1442.3 lbf |
| I.D. | 3/4 in |
| Enclosure | Open |
| Material | Steel |
| O.D. | N/A |
| Cup Width | N/A |
| Cone Type | Single Cone |
| Bearing Type | Single Cone |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.060 in |
| Tolerance | Standard |
| K Factor | 1.636642 |
| Weight | 0.173 LB |
| EAN or UPC | 53893163192 |

