- Series 07000 Double Cup
- 1.969" OD x 3/8" Wide
- 0.040" Maximum Housing Fillet Radius
- Precision Tolerance
| Cup Type | Double Cup |
| O.D. | 1.969 in |
| Origin | Cups |
| O.D. Type | Straight |
| Cup Width | 0.375 in |
| I.D. | N/A |
| Bearing Type | Double Cup |
| Enclosure | N/A |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.04 in |
| Cone Width | N/A |
| Series | 07000 |
| Material | Steel |
| Tolerance | Precision |
| Weight | 0.238 LB |
| EAN or UPC | 53893167190 |

