- Series 07000 Double Cup
- 1.969" OD x 3/8" Wide
- 0.040" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
- w/Hole for Locking Pin
| Enclosure | N/A |
| Material | Steel |
| Tolerance | Standard |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.04 in |
| Cup Type | Double Cup |
| Series | 07000 |
| Bearing Type | Double Cup |
| Radial Rating | 1570.8 lbf |
| Cup Width | 3/8 in |
| O.D. Type | Straight |
| I.D. | N/A |
| K Factor | 1.453261 |
| Cone Width | N/A |
| O.D. | 1.969 in |
| Special Features | w/Hole for Locking Pin |
| Origin | Cups |
| Weight | 0.258 LB |
| EAN or UPC | 53893777580 |

