- Series 07000 Single Cup
- 2" OD x 1/2" Wide
- 0.060" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Cone Width | N/A |
| Cup Type | Single Cup |
| I.D. | N/A |
| Enclosure | N/A |
| Cup Width | 0.5 in |
| Series | 07000 |
| K Factor | 1.453261 |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.06 in |
| Material | Steel |
| O.D. | 2 in |
| Bearing Type | Single Cup |
| Tolerance | Standard |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Rating | 1570.8 lbf |
| Origin | Cups |
| Weight | 0.1 LB |
| EAN or UPC | 53893167572 |

