- 08000 Series Single Cone
- 1 3/16" Straight Bore
- 0.5940" Wide
- 0.140" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Tolerance | Standard |
| Cone Width | 0.594 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Series | 08000 |
| Enclosure | Open |
| Material | Steel |
| Bearing Type | Single Cone |
| O.D. | N/A |
| I.D. | 1 3/16 in |
| K Factor | 1.232518 |
| Cone Type | Single Cone |
| Cup Width | N/A |
| Radial Rating | 1710.5 lbf |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| Origin | Cones |
| Weight | 0.25 LB |
| EAN or UPC | 53893167664 |

