- Tapered Roller Bearing Set
- 1 1/4" ID x 2 5/16" OD x 0.5781" Wide
- Class 2 (Standard)
| K Factor | 1.23 |
| Housing Shoulder Diameter | 2.17 in |
| O.D. | 2.3125 in |
| One-Row Radial Rating C90 | 1710 lbf |
| I.D. | 1 1/4 in |
| Series | 08000 |
| Cup Width | 0.4219 in |
| End Play | 0.008 in |
| Assembly | TS |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.040 in |
| Static Load Rating [Max] | 7880 lbf |
| Cone Width | 0.5937 in |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.04 in |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| Weight | 0.84 LB |
| EAN or UPC | 53893168289 |

