- Series 09000 Single Cup
- 2.082" OD x 0.5781" Wide
- 0.130" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Cup Width | 0.5781 in |
| Cone Width | N/A |
| Bearing Type | Single Cup |
| K Factor | 2.197 |
| Cup Type | Single Cup |
| I.D. | N/A |
| Series | 09000 |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| O.D. | 2.082 in |
| Radial Rating | 2311.4 lbf |
| Enclosure | N/A |
| Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Tolerance | Standard |
| Origin | Cups |
| Weight | 0.228 LB |
| EAN or UPC | 53893169873 |

