- Series 107000 Double Cup
- 10 9/16" OD x 4 15/16" Wide
- 0.060" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
- w/Oil Holes and Groove
| Series | 107000 |
| Tolerance | Standard |
| Material | Steel |
| Origin | Cups |
| Enclosure | N/A |
| Special Features | w/Oil Holes and Groove |
| Cone Width | N/A |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.06 in |
| K Factor | 1.507507 |
| O.D. Type | Straight |
| I.D. | N/A |
| Cup Width | 4 15/16 in |
| Cup Type | Double Cup |
| Radial Rating | 40827.8 lbf |
| Bearing Type | Double Cup |
| O.D. | 10.5625 in |
| Weight | 27.515 LB |
| EAN or UPC | 53893472003 |

