- 11000 Series Single Cone
- 1 5/8" Straight Bore
- 0.6840" Wide
- 0.060" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| K Factor | 1.19845 |
| Origin | Cones |
| Cone Type | Single Cone |
| Bearing Type | Single Cone |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.060 in |
| Cone Width | 0.684 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Rating | 2595.8 lbf |
| Tolerance | Standard |
| I.D. | 1 5/8 in |
| Enclosure | Open |
| Material | Steel |
| Series | 11000 |
| O.D. | N/A |
| Cup Width | N/A |
| Weight | 0.45 LB |
| EAN or UPC | 53893172255 |

