- Tapered Roller Bearing Set
- 13/16" ID x 1.938" OD x 0.7813" Wide
- Class 2 (Standard)
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.060 in |
| K Factor | 1.81 |
| Static Load Rating [Max] | 9720 lbf |
| Cone Width | 0.7813 in |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.06 in |
| End Play | 0.003 in |
| Cup Width | 0.625 in |
| One-Row Radial Rating C90 | 2360 lbf |
| Series | 12500 |
| Housing Shoulder Diameter | 1.79 in |
| Assembly | TS |
| I.D. | 13/16 in |
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| O.D. | 1.938 in |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Weight | 0.883 LB |
| EAN or UPC | 53893175768 |

