- Series 127000 Double Cup
- 13.746" OD x 4" Wide
- 0.060" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
- w/Oil Holes and Groove
| Special Features | w/Oil Holes and Groove |
| K Factor | 1.653723 |
| Series | 127000 |
| Cup Width | 4 in |
| Enclosure | N/A |
| O.D. Type | Straight |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.06 in |
| Material | Steel |
| I.D. | N/A |
| Tolerance | Standard |
| Radial Rating | 37722.7 lbf |
| Cup Type | Double Cup |
| Cone Width | N/A |
| Origin | Cups |
| O.D. | 13.746 in |
| Bearing Type | Double Cup |
| Weight | 28.012 LB |
| EAN or UPC | 53893483344 |

