- Series 130000 Double Cup
- 14" OD x 4 3/8" Wide
- 0.060" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
- w/Oil Holes and Groove
| K Factor | 1.76864 |
| Cone Width | N/A |
| Origin | Cups |
| Material | Steel |
| Radial Rating | 45496.7 lbf |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.06 in |
| Cup Width | 4 3/8 in |
| Series | 130000 |
| Bearing Type | Double Cup |
| O.D. | 14 in |
| O.D. Type | Straight |
| Special Features | w/Oil Holes and Groove |
| I.D. | N/A |
| Enclosure | N/A |
| Tolerance | Standard |
| Cup Type | Double Cup |
| Weight | 36.07 LB |
| EAN or UPC | 53893491882 |

