- Series 132000 Double Cup
- 12 1/2" OD x 3 1/2" Wide
- 0.060" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| O.D. Type | Straight |
| Series | 132000 |
| K Factor | 1.863953 |
| Cup Type | Double Cup |
| Cone Width | N/A |
| O.D. | 12.5 in |
| Cup Width | 3.5 in |
| Tolerance | Standard |
| Material | Steel |
| Bearing Type | Double Cup |
| Radial Rating | 30169.2 lbf |
| Enclosure | N/A |
| I.D. | N/A |
| Origin | Cups |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.06 in |
| Weight | 30.919 LB |
| EAN or UPC | 53893492681 |

