- Series 134000 Single Cup
- 14 3/8" OD x 1 11/16" Wide
- 1/4" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| O.D. Type | Straight |
| K Factor | 1.561798 |
| Cup Type | Single Cup |
| Enclosure | N/A |
| Cone Width | N/A |
| Bearing Type | Single Cup |
| Series | 134000 |
| O.D. | 14.375 in |
| Origin | Cups |
| I.D. | N/A |
| Radial Rating | 38822.1 lbf |
| Material | Steel |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.25 in |
| Cup Width | 1.6875 in |
| Tolerance | Standard |
| Weight | 11.354 LB |
| EAN or UPC | 53893497228 |

