- Tapered Roller Bearing Set
- 7/8" ID x 2 1/8" OD x 0.7625" Wide
- Class 0
| Tolerance | Class 0 (High-Precision) |
| Housing Shoulder Diameter | 1.93 in |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.06 in |
| Series | 1300 |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Cone Width | 0.794 in |
| One-Row Radial Rating C90 | 2580 lbf |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.060 in |
| I.D. | 7/8 in |
| K Factor | 2 |
| O.D. | 2.125 in |
| Cup Width | 9/16 in |
| Static Load Rating [Max] | 10900 lbf |
| Assembly | TS |
| Weight | 0.495 LB |
| EAN or UPC | 53893104027 |

