- Series 13800 Double Cup
- 2 1/2" OD x 1 1/4" Wide
- 0.020" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Cup Type | Double Cup |
| Cone Width | N/A |
| Cup Width | 1 1/4 in |
| K Factor | 1.686677 |
| I.D. | N/A |
| Series | 13800 |
| Tolerance | Standard |
| Origin | Cups |
| Bearing Type | Double Cup |
| O.D. Type | Straight |
| O.D. | 2.5 in |
| Material | Steel |
| Enclosure | N/A |
| Radial Rating | 1465.2 lbf |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.02 in |
| Weight | 0.417 LB |
| EAN or UPC | 53893179735 |

