- 5.5120" ID x 11.811" OD x 4 1/2" W
- Straight Bore
- C0 - Normal Clearance
- Iso Class 0 (RBEC 1) Tolerance
- Brass / Bronze Cage
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Oil | 1360 rpm |
| No. of Rows | 1 |
| Capacity | Standard Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 680 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Origin | Cylindrical Radial |
| I.D. | 5.512 in |
| Enclosure | Open |
| End Type | Open End |
| Bearing Design | Removable Outer Ring – Flanged |
| Housing Shoulder Diameter | 10.69 in |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Bore Type | Round Bore, Inch Type |
| O.D. | 11.811 in |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Fillet Radius | 0.12 in |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Precision Ground | Yes |
| Weight | 94.91 LB |
| EAN or UPC | 87796020603 |

