- Series 15500 Single Cup
- 2.344" OD x 0.5938" Wide
- 0.130" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Tolerance | Standard |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| Bearing Type | Single Cup |
| O.D. Type | Straight |
| Enclosure | N/A |
| Cup Type | Single Cup |
| Series | 15500 |
| Cup Width | 0.5938 in |
| Origin | Cups |
| I.D. | N/A |
| O.D. | 2.344 in |
| Cone Width | N/A |
| Material | Steel |
| K Factor | 1.686677 |
| Radial Rating | 2482.1 lbf |
| Weight | 0.274 LB |
| EAN or UPC | 53893189499 |

