- Series 15500 Single Cup
- 2 3/8" OD x 5/8" Wide
- 0.060" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Origin | Cups |
| Cone Width | N/A |
| Material | Steel |
| I.D. | N/A |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.06 in |
| Cup Width | 5/8 in |
| O.D. Type | Straight |
| K Factor | 1.686677 |
| Tolerance | Standard |
| Radial Rating | 2482.1 lbf |
| Bearing Type | Single Cup |
| Series | 15500 |
| O.D. | 2.375 in |
| Cup Type | Single Cup |
| Enclosure | N/A |
| Weight | 0.27 LB |
| EAN or UPC | 53893189505 |

