- 15500 Series Single Cone
- 15/16" Tapered Bore
- 11/16" Wide
- 0.060" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| O.D. | N/A |
| Cup Width | N/A |
| Bore Type | Tapered Bore |
| Tolerance | Standard |
| Bearing Type | Single Cone |
| Cone Width | 11/16 in |
| Radial Rating | 2482.1 lbf |
| Cone Type | Single Cone |
| Series | 15500 |
| I.D. | 15/16 in |
| K Factor | 1.686677 |
| Origin | Cones |
| Material | Steel |
| Enclosure | Open |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.060 in |
| Weight | 0.351 LB |
| EAN or UPC | 53893189659 |

