- Series 160000 Single Cup
- 19 1/4" OD x 1 1/2" Wide
- 1/4" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Series | 160000 |
| O.D. | 19.25 in |
| Cup Type | Single Cup |
| Bearing Type | Single Cup |
| Cone Width | N/A |
| Material | Steel |
| Radial Rating | 31306.9 lbf |
| K Factor | 1.166048 |
| Origin | Cups |
| O.D. Type | Straight |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.25 in |
| I.D. | N/A |
| Cup Width | 1 1/2 in |
| Tolerance | Standard |
| Enclosure | N/A |
| Weight | 23.19 LB |
| EAN or UPC | 53893504797 |

