- Series 170000 Single Cup
- 14" OD x 1 5/16" Wide
- 0.130" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Tolerance | Standard |
| Radial Rating | 32015.1 lbf |
| Bearing Type | Single Cup |
| Cup Type | Single Cup |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| Origin | Cups |
| Series | 170000 |
| I.D. | N/A |
| Enclosure | N/A |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| Cone Width | N/A |
| Cup Width | 1 5/16 in |
| O.D. | 14 in |
| K Factor | 1.609587 |
| Weight | 9.1 LB |
| EAN or UPC | 53893506159 |

