- Series 17000 Single Cup
- 2.441" OD x 9/16" Wide
- 0.060" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
description
- The most basic and widely used type of tapered roller bearing. It is comprised of two main separable parts, the inner race assembly cone and the outer race cup. During equipment assembly, single-row bearings can be set to the required clearance (endplay) or preload condition to optimize performance.
| Cup Width | 0.5625 in |
| Radial Rating | 2334 lbf |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.06 in |
| Series | 17000 |
| O.D. | 2.441 in |
| Family Name | Tapered Roller Bearing Single Cup |
| Bearing Type | Single Cup |
| Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Origin | Cups |
| Cup Type | Single Cup |
| Tolerance | Standard |
| K Factor | 1.527677 |
| Weight | 0.2 LB |
| EAN or UPC | 53893193618 |

