- Series 17000 Double Cup
- 2.441" OD x 1.4275" Wide
- 0.030" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Bearing Type | Double Cup |
| Cup Type | Double Cup |
| K Factor | 1.527677 |
| Enclosure | N/A |
| Cone Width | N/A |
| I.D. | N/A |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| Radial Rating | 2334 lbf |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.03 in |
| Origin | Cups |
| Series | 17000 |
| Cup Width | 1.4275 in |
| Tolerance | Standard |
| O.D. | 2.441 in |
| Weight | 0.54 LB |
| EAN or UPC | 53893193854 |

