- 18000 Series Single Cone
- 2" Straight Bore
- 0.7190" Wide
- 0.060" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Cup Width | N/A |
| Tolerance | Standard |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.060 in |
| Radial Rating | 2783.4 lbf |
| I.D. | 2 in |
| K Factor | 1.027804 |
| Origin | Cones |
| O.D. | N/A |
| Enclosure | Open |
| Bearing Type | Single Cone |
| Series | 18000 |
| Cone Width | 0.719 in |
| Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Cone Type | Single Cone |
| Weight | 0.56 LB |
| EAN or UPC | 53893195322 |

