- Series 18000 Single Cup
- 3.346" OD x 0.4921" Wide
- 0.060" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.06 in |
| Series | 18000 |
| O.D. Type | Straight |
| Cone Width | N/A |
| Cup Width | 0.4921 in |
| Cup Type | Single Cup |
| K Factor | 1.027804 |
| Tolerance | Standard |
| I.D. | N/A |
| Radial Rating | 2783.4 lbf |
| O.D. | 3.346 in |
| Material | Steel |
| Bearing Type | Single Cup |
| Enclosure | N/A |
| Origin | Cups |
| Weight | 0.316 LB |
| EAN or UPC | 53893195537 |

