- Series 18600 Double Cup
- 3 1/8" OD x 1 5/16" Wide
- 0.030" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.03 in |
| Cup Type | Double Cup |
| O.D. Type | Straight |
| Enclosure | N/A |
| Tolerance | Standard |
| Bearing Type | Double Cup |
| Cone Width | N/A |
| Radial Rating | 2806.8 lbf |
| Cup Width | 1 5/16 in |
| Material | Steel |
| Series | 18600 |
| I.D. | N/A |
| O.D. | 3.125 in |
| Origin | Cups |
| K Factor | 1.561798 |
| Weight | 0.669 LB |
| EAN or UPC | 53893196411 |

