- Tapered Roller Bearing Set
- 1.377" ID x 2 11/16" OD x 5/8" Wide
- Class 2 (Standard)
| I.D. | 1.377 in |
| Cup Width | 0.4688 in |
| Housing Shoulder Diameter | 2.56 in |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.06 in |
| End Play | 0.001 in |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| Assembly | TS |
| Series | 19000 |
| K Factor | 1.31 |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.060 in |
| One-Row Radial Rating C90 | 2740 lbf |
| Static Load Rating [Max] | 13000 lbf |
| Cone Width | 0.6504 in |
| O.D. | 2.6875 in |
| Weight | 1.27 LB |
| EAN or UPC | 53893198910 |

