- 19000 Series Single Cone
- 1 7/16" Straight Bore
- 0.6500" Wide
- 0.060" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Tolerance | Standard |
| Radial Rating | 2736.3 lbf |
| Origin | Cones |
| Bearing Type | Single Cone |
| Cup Width | N/A |
| Cone Width | 0.65 in |
| Enclosure | Open |
| Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| K Factor | 1.314592 |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.060 in |
| Cone Type | Single Cone |
| O.D. | N/A |
| Series | 19000 |
| I.D. | 1 7/16 in |
| Weight | 0.384 LB |
| EAN or UPC | 53893198996 |

