- 19000 Series Double Cone
- 1 1/2" Straight Bore
- 1.9370" Wide
- 0.030" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.030 in |
| Enclosure | Open |
| Tolerance | Standard |
| Series | 19000 |
| Material | Steel |
| Cone Type | Double Cone |
| Bearing Type | Double Cone |
| Cup Width | N/A |
| Origin | Cones |
| I.D. | 1 1/2 in |
| O.D. | N/A |
| Cone Width | 1.937 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Rating | 2736.3 lbf |
| K Factor | 1.314592 |
| Weight | 0.94 LB |
| EAN or UPC | 53893199733 |

