- Series 192000 Double Cup
- 20" OD x 3 1/2" Wide
- 0.060" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
- w/Oil Holes and Groove
| Tolerance | Standard |
| Series | 192000 |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.06 in |
| Bearing Type | Double Cup |
| Cone Width | N/A |
| Special Features | w/Oil Holes and Groove |
| Radial Rating | 37625.4 lbf |
| O.D. | 20 in |
| Material | Steel |
| Origin | Cups |
| Cup Width | 3.5 in |
| I.D. | N/A |
| Enclosure | N/A |
| K Factor | 1.096084 |
| O.D. Type | Straight |
| Cup Type | Double Cup |
| Weight | 50.71 LB |
| EAN or UPC | 53893507651 |

