- Series 1900 Single Cup
- 2.240" OD x 5/8" Wide
- 0.030" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| O.D. | 2.24 in |
| Cup Width | 5/8 in |
| Tolerance | Standard |
| Radial Rating | 2609.3 lbf |
| Cone Width | N/A |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.03 in |
| Bearing Type | Single Cup |
| Material | Steel |
| Cup Type | Single Cup |
| I.D. | N/A |
| K Factor | 1.769865 |
| Origin | Cups |
| O.D. Type | Straight |
| Series | 1900 |
| Enclosure | N/A |
| Weight | 0.16 LB |
| EAN or UPC | 53893106403 |

