- 1900 Series Single Cone
- 1" Straight Bore
- 0.7620" Wide
- 0.140" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Bearing Type | Single Cone |
| Bore Type | Round Bore w/ Keyway |
| O.D. | N/A |
| Material | Steel |
| Cone Width | 0.762 in |
| Radial Rating | 2609.3 lbf |
| Enclosure | Open |
| Series | 1900 |
| K Factor | 1.769865 |
| Origin | Cones |
| Cone Type | Single Cone |
| I.D. | 1 in |
| Tolerance | Standard |
| Cup Width | N/A |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| Weight | 0.355 LB |
| EAN or UPC | 53893108261 |

