- Series 213000 Single Cup
- 8 7/16" OD x 2 1/8" Wide
- 1/4" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Origin | Cups |
| K Factor | 1.27367 |
| Cone Width | N/A |
| Tolerance | Standard |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.25 in |
| Cup Type | Single Cup |
| Bearing Type | Single Cup |
| Radial Rating | 34757.5 lbf |
| Enclosure | N/A |
| Series | 213000 |
| Cup Width | 2 1/8 in |
| O.D. Type | Straight |
| I.D. | N/A |
| O.D. | 8.4375 in |
| Material | Steel |
| Weight | 10.335 LB |
| EAN or UPC | 53893510569 |

