- Series 220000 Double Cup
- 15 3/4" OD x 4 1/4" Wide
- 0.060" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
- w/Oil Holes and Groove
| Enclosure | N/A |
| K Factor | 1.480794 |
| Material | Steel |
| Tolerance | Standard |
| Cup Type | Double Cup |
| Special Features | w/Oil Holes and Groove |
| Origin | Cups |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.06 in |
| Cup Width | 4.25 in |
| Bearing Type | Double Cup |
| I.D. | N/A |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Rating | 47289 lbf |
| Cone Width | N/A |
| O.D. | 15.75 in |
| Series | 220000 |
| Weight | 46.517 LB |
| EAN or UPC | 53893516677 |

