- Radial Bearing
- 110 mm ID x 200 mm OD x 53 mm Wide
- Tapered Bore
- C2 - Clearance Less Than Normal
- Steel Cage
applications
- Pulp and paper mills
- Construction and mining equipment
- Metal mills
| Cage Material | Steel |
| I.D. | 110 mm |
| Bore Type | Tapered Bore |
| Enclosure | Unsealed |
| Bearing Type | Radial Bearing |
| Housing Shoulder Diameter | 7.04 in |
| Tolerance | Iso Class 0 (Equiv. to RBEC 1) |
| Origin | Spherical Radial |
| Radial Internal Clearance Specification | Clearance Less Than Normal |
| Dynamic Load Rating | 90400 lbf |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.080 in |
| Limiting Speed - Oil | 2700 rpm |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.08 in |
| Static Load Rating [Max] | 124300 lbf |
| Ring Modification | W33 - Lubrication Groove & 3 Holes in Outer Ring |
| Limiting Speed - Grease | 2030 rpm |
| Fillet Radius | 0.08 in |
| Radial Internal Clearance | C2 |
| O.D. | 200 mm |
| Weight | 15.3 LB |
| EAN or UPC | 87796314788 |

