- Series 22700 Single Cup
- 3 1/4" OD x 13/16" Wide
- 0.030" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Radial Rating | 5014.1 lbf |
| O.D. Type | Straight |
| Cup Width | 13/16 in |
| I.D. | N/A |
| O.D. | 3.25 in |
| Tolerance | Standard |
| K Factor | 1.453261 |
| Cup Type | Single Cup |
| Enclosure | N/A |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.03 in |
| Origin | Cups |
| Bearing Type | Single Cup |
| Series | 22700 |
| Material | Steel |
| Cone Width | N/A |
| Weight | 0.556 LB |
| EAN or UPC | 53893205625 |

