- 130 mm ID x 280 mm OD x 112 mm Wide, Straight Bore, Unsealed, Clearance Greater Than C3 (C4), Brass / Bronze Cage
applications
- Pulp and paper mills
- Construction and mining equipment
- Metal mills
| Origin | Spherical Radial |
| Enclosure | Unsealed |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Limiting Speed - Oil | 1400 rpm |
| Ring Modification | W800 - Combination of W22 & W88 |
| Tolerance | Iso Class 0 (Equiv. to RBEC 1) |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.120 in |
| Bearing Type | Shaker Screen Bearing |
| Limiting Speed - Grease | 1050 rpm |
| Fillet Radius | 0.12 in |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.12 in |
| O.D. | 280 mm |
| I.D. | 130 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance Specification | Clearance Greater Than C3 |
| Radial Internal Clearance | C4 |
| Weight | 77.93 LB |
| EAN or UPC | 87796152694 |

